Rozwody – przestrzeganie ram kontaktów z dziećmi

Czym jest pozew - adwokat Bydgoszcz, kancelaria Bydgoszcz, prawnik bydgoszcz
Czym jest pozew?
19 kwietnia, 2017
Nadzwyczajne złagodzenie kary
Nadzwyczajne złagodzenie kary – analiza
16 lipca, 2017
Adwokat Toruń Rozwody Separacje

Adwokat Toruń Rozwody Separacje

Gdy mamy do czynienia z rozwodem lub inną sprawą rodziną, najczęściej dochodzi do kłótni dotyczących tematów majątkowych lub władzy rodzicielskiej i kontaktów z nieletnimi. Niestety, nierzadko chęć odegrania się na drugiej stronie konfliktu sprawia, że dziecko jest najbardziej narażone na krzywdę, gdyż obie strony nie potrafią ustalić wspólnej wersji w kwestii kontaktów z dzieckiem.

Jeden z rodziców, pod którego pieczę trafia dziecko może próbować odizolować je od kontaktów z drugim, poprzez ograniczanie lub nawet uniemożliwianie drugiej stronie kontaktu z dzieckiem. Istnieje też druga strona medalu – jedna ze stron konfliktu może przestać się interesować dzieckiem, a co za tym idzie – nie przestrzegać ram kontaktów, zarządzonych przez sąd rodzinny lub wynikających z wyroku rozwodowego. W podobnych sytuacjach, życie nieletniego znajduje się w bardzo trudnym momencie, a pokrzywdzona strona sporu zostanie zmuszona do sięgnięcia po instrumenty prawne, które przymuszą nielojalną stronę do przestrzegania ustalonych ram. Poniżej w skrócie opiszemy różne sytuacje, w których rodzic narusza ramy kontaktu.

Rozwody a wydłużanie czasu spotkań i niewłaściwe miejsca spotkań rodzica z dzieckiem

To najpowszechniejszy przypadek, w którym łamane są rozporządzenia sądu, dotyczące kontaktów jednej ze stron postępowania z nieletnim. Jedna ze stron przedłuża czas spotkania, co zazwyczaj wynika po prostu z chęci dłuższego przebywania z dzieckiem. Niekiedy zdarzają się również przypadki, gdy rodzic zabiera swoje dziecko w miejsca, które nie mieszczą się w obrębie zarządzonym przez sąd. Są także przypadki, gdzie sąd zaleca, aby spotkania odbywały się w towarzystwie uprawnionych osób, np. kuratora lub drugiego rodzica. Jeżeli jakakolwiek z sytuacji analizowanych wyżej będzie miała miejsce, rodzic, pod którego stałą pieczą nieletni pozostaje, może wówczas domagać się od Sądu by ten wydał postanowienie o zagrożeniu nakazaniem zapłaty. Gdy ten środek nie pomoże, to w takiej sytuacji powinno się skierować do sądu wniosek do sądu o zmianę zasad kontaktu, lub formy jego realizacji.

W tak trudnym temacie jak rozwody, niezbędna będzie pomoc doświadczonego prawnika. Nie wahaj się poprosić o pomoc!

Komentarze są wyłączone.

Strona używa plików cookies
Ok